/









ACEMAGIC Gaming Laptop Computer AMD Ryzen 7 5700U Windows Laptop 16.1-in IPS 16GB DDR4 512GB NVMe SSD Backlit & Numeric Input WiFi 6 HDMI Type-C USB-3.2 Webcam 3.5mm Audio Office Laptops Home Laptops
Visit the ACEMAGIC Store★★★★★
★★★★★
4|214 ratings
629.04
Climate Pledge Friendly
Only 1 left in stock.
FREE delivery Sunday, April 5 Or fastest delivery Tomorrow, April 2. Order within 9 hrs 56 mins
About this item
- [Top Performance Processors] ACEMAGIC windows Laptop R7-5700U by AMD ZEN 2 architecture, matched with 8MB of L3 cache, built by TSMC 7nm process with 8 cores & 16 threads (base 1.8GHz, turbo up to 4.3GHz). Acemagic laptops makes it easy to qualify for your PC work and PC games which have amazing loading and processing power for a smoother PC used experience
- [Huge Capacity Storage] Acemagic laptop comes with 16GB SODIMM DDR4 RAM, advantages of large operating memory capacity both can reduce read latency of memory data and improve CPU utilization. Acemagic laptop computer configured with an M.2 2280 NVMe 512GB SSD which offers fast startup and loading of applications, as well as a large amount of storage space for your various files
- [Brilliant Display & Integrated Graphics] Acemagic mini laptop pc features an innovative thin-bezel display that provides more usable onscreen space for immersive FHD viewing. Acemagic laptop integrates with AMD Radeon Graphics and delivers strong graphics processing like a rich level of image detail making it possible to play computer games or edit pictures with a great experience on this laptop
- [Rich Interfaces & Wireless Connectivity] Acemagic traditional laptop offers a variety of connectivity options, including HDMI, Type-C, 3.5mm TRRS Jack, Memory Card Slot and USB3.2 ports. You can easily connect to various devices and peripherals to expand your capabilities. Mini laptop computers equipped with WiFi6 & Bluetooth 5.2 which offer strong wireless signal, fast wireless connections, and reliable transmission speed
- [Portable Design & Durable] ACEMAGIC windows laptop compact design makes it easy to carry with you wherever you go. Also, you can enjoy the benefits of a powerful computer without the bulk of a traditional desktop. Acemagic laptop computers are built with high-quality components and designed to handle heavy workloads and deliver consistent performance and longevity. If you encounter any problems, please contact us and we will help you solve the problem within 12 hours
629.04 CA
FREE delivery Sunday, April 5 Or fastest delivery Tomorrow, April 2. Order within 9 hrs 56 mins
Only 1 left in stock.
Secure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
ACEMAGIC Gaming Laptop Computer AMD Ryzen 7 5700U Windows Laptop 16.1-in IPS 16GB DDR4 512GB NVMe SSD Backlit & Numeric Input WiFi 6 HDMI Type-C USB-3.2 Webcam 3.5mm Audio Office Laptops Home Laptops
Product Information
| Operating System | Windows 11 |
| Specific Uses For Product | Business, Office, Create, Learning, Light Gaming, Travel, Entertainment |
| Colour | Gray |
| Additional Features | Backlit Keyboard, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
| Hard Disk Description | M.2 2280 NVMe SSD |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, Bluetooth 5, HDMI, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1, USB Type C |
| Item Dimensions | 35.7 x 22.9 x 1.7 Centimetres |
| Item Weight | 1.7 Kilograms |
| Video Output | HDMI, Type-C |
| Video Output Interface | HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | Minimalist |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| RAM Type | SODIMM |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 5700U |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Processor Socket | FP6 |
| Processor Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Speaker Description | Dual Stereo Speakers |
| Brand | ACEMAGIC |
| Model Number | AX16PRO |
| Model Name | AX16PRO |
| Built-In Media | 1 × AX16PRO Laptop 16GB+512GB, 1 × Power Adapter, 1 × User Manuel |
| Processor Brand | AMD |
| Model Year | 2024 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 5700U |
| Video Processor | AMD |
| UPC | 728725995370 |
| Manufacturer | Shenzhen CYX Industrial Co., Ltd. |
| Manufacturer Contact Information | Shenzhen CYX Industrial Co., Ltd. |
| Warranty Description | ACEMAGIC provides customers with one-year warranty and returns, lifetime technical support and offline maintenance, please feel free to contact us |
| Best Sellers Rank | #38,659 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #572 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0CPYCV9BM |
| Graphics Description | AMD Radeon Vega 8 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Vega 8 |
| Graphics Card Ram | 2 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Screen Size | 16.1 Inches |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| Keyboard Layout | QWERTY |