/
Amazon's Choice









ACEMAGIC Mini PC K1 4300U 16GB DDR4 RAM 1TB Mini PC Win11 Pro, Mini Computer 4K Dual Display/HDMI/WiFi/BT/LAN -Home/Office Mini Desktop PC
Visit the ACEMAGIC Storeâ
â
â
â
â
â
â
â
â
â
4.4|405 ratings
469.99
Climate Pledge Friendly
In Stock
FREE delivery Sunday, April 5 Or fastest delivery Tomorrow, April 2. Order within 6 hrs 43 mins
About this item
- đă2026 New Ultra-Powerful PerformanceăACEMAGIC mini pc comes with AMD Ryzen 3 4300U Processor (up to 3.7GHz Turbo Boost), the AMD Ryzen 4300U outperforms the 3550H/3500U/3300U/3200U/N150/N97/N95 . this mini PC delivers lightning-fast multitasking for business applications, 4K video editing, and heavy-duty computing. Say goodbye to lagârun multiple programs simultaneously with seamless performance.The micro pc is well suited for home, office, entertainment and educational purposes.
- ă16GB RAM 1TB SSDă K1 Mini Computer is equipped with a 16GB DDR4 and a 1TB M.2 2280 SSD, which allows the small PC to run several high performance operations simultaneously.The AMD mini pc offers fast data reading, writing, and storage capabilities, ensuring smooth application running. The dual SO-DIMM Slots design supports up to 64GB DDR4 RAM, while the two storage slots (1x M.2 2280 SATA/NVMe PCIe3.0 slot, 1x M.2 2280 SATA slot) can be combined to provide up to 4TB of total storage(Not included). This means you can easily store and access a large amount of files, media, and data
- ăStunning 4K Triple-Display ProductivityăK1 4300U mini desktop computers is equipped with HDMI2.0 Ă1 +DP1.4 Ă1+USB3.2 Gen2 Type-C Ă1 interfaces for faster transmission, Triple 4K@60Hz Display, ACEMAGIC mini computer is ideal for visual home entertainment, home office, conference rooms, etc. Whether youâre crunching numbers, streaming content, or designing graphics, this micro PC maximizes screen real estate for unmatched efficiency.
- ăEnterprise-Grade Connectivity & FlexibilityăNext-Gen Light Office Mini PC comes pre-installed with the Win11 Pro system, which is intelligent, secure, and efficient. Versatile Connectivity
- ăSleek Metal Body & High efficency cooling systemă - The portable mini pc features a Metal Body and can be stored in a bag and carried with you at any time, ideal for business trips. Save space by supper mini size and a VESA mount to install it on wall or monitors. Advanced Axial Fan & Internal Cooling Technology are practically silent at light load and even under load, the fans remain fairly quiet. Minimal or inaudible fan noise is perfect for concentrating on the task at hand!
- ăWiFi&Bluetooth-Simply Compatibleă- ACEMAGIC K1 Small PC have reliable and stable wireless connection, opening websites in seconds, watching movies without buffering and downloading files smoothly. Built-in Bluetooth enables you to connect multiple wireless devices such as mice, keyboard, headset, monitoring equipment, printer, monitor, TV and so on. High-speed wireless connection technology, reliable and efficient transmission speed, providing a faster internet experience for browsing and streaming
- â¤ď¸ăLifetime Technical Supportă-ACEMAGIC micro computer preinstalled with OS out of the box. Package Contents
469.99 CA
FREE delivery Sunday, April 5 Or fastest delivery Tomorrow, April 2. Order within 6 hrs 43 mins
In Stock
Available Options:
2 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
ACEMAGIC Mini PC K1 4300U 16GB DDR4 RAM 1TB Mini PC Win11 Pro, Mini Computer 4K Dual Display/HDMI/WiFi/BT/LAN -Home/Office Mini Desktop PC
Product Information
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Description | 1TB M.2 SSD |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Style Name | Minimalist |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Processor Series | AMD R Series |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Socket | FP6 |
| Processor Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Brand | ACEMAGIC |
| Model Number | V1 |
| Model Name | V1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | AMD Ryzenâ˘3 4300U Processor , 4 Cores/4 Threads |
| UPC | 662987075114 |
| Manufacturer | ACEMAGIC |
| Best Sellers Rank | #3,686 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #9 in Mini Desktops |
| ASIN | B0DRP5ZCHM |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Display Type | LED, 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |