/









Acer Aspire 3 A315-24P-R7VH, 15.6" FHD 1920x1080 Laptop, AMD Ryzen 3 7320U, Radeon Graphics, 8GB RAM, 128G SSD, Windows 11 in S Mode
Visit the acer Store★★★★★
★★★★★
4.2|4,516 ratings
519.99
In Stock
FREE delivery Tuesday, April 7
About this item
- Purposeful Design. Travel with ease and look great doing it with the Aspire 3 thin, light design. The Aspire 3 is lighter and thinner than ever before at 3.92 pounds and 0.74 inches. Your device stays at your side all day with up to 11 hours of battery life.
- Ready-to-Go Performance. The Aspire 3 is ready-to-go with the latest AMD Ryzen 3 7320U Processor with Radeon Graphics—ideal for the entire family, with performance and productivity at the core. Perfect to get more out of work, study, or play.
- The Display. See more on the stunning 15.6" Full HD IPS display thanks to the narrow-bezel design. And with Acer BlueLightShield, lower the levels of blue light exposure to you and your loved ones.
- Wireless Wi-Fi 6 Convenience. Maintain a strong, consistent wireless signal with Wi-Fi 6 (aka 802.11ax) and 2x2 MU-MIMO technology. The strategic slot antenna placement helps maximize the portability and wireless performance of your laptop.
- The Connectivity. Connect or charge your newest devices on the full-function USB Type-C port and additional connectivity options and increase the whole family’s productivity and functionality.
- Improved Thermals. With a 78% increase in fan surface area, enjoy an improved thermal system and an additional 17% thermal capacity. Allowing for longer, more efficient work sessions while not plugged in.
519.99 CA
FREE delivery Tuesday, April 7
In Stock
Available Options:
11 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
The Aspire 3 is ready-to-go with the latest AMD Ryzen™ 7000 Series Processors1 with Radeon™ graphics—ideal for the entire family, with performance and productivity at the core. Perfect to get more out of work, study, or play.
Product Information
| Colour | Silver |
| Hard-Drive Size | 128 GB |
| Operating System | Windows 11 S |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | AMD RadeonTM Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 3.92 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 S |
| Form Factor | Traditional |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 240 Volts |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that support USB, HDMI, and Bluetooth connectivity. |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 23.7L x 36.3W x 2Th Centimetres |
| Chipset Type | AMD chipset (specific type not provided) |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Power Device | AC adapter |
| Number of Drivers | 1 |
| Video Output | HDMI |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| RAM Memory Technology | Lpddr 5 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 4 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | No Backlight |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Audio Output Type | Speakers |
| Speaker Description | Built-in speakers for audio output |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Audio Recording | No |
| Processor Series | AMD R Series |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 3 7320U |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| CPU Codename | Picasso |
| Brand | acer |
| Model Name | A315-24P-R7VH |
| Model Year | 2023 |
| Model Number | NX.JK8AA.001 |
| Built-In Media | Adapter |
| Manufacturer | Acer |
| Series Number | 3 |
| UPC | 195133155014 |
| Item Type Name | portable computers |
| Warranty Description | 1 Year Warranty |
| Best Sellers Rank | #5,033 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #54 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0BS4BP8FB |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Matte/Anti-glare |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 11 Hours |
| Number Of Cells | 12 |
| Lithium-Battery Energy Content | 48 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 2 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Number of Ports | 5 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 1 |