/







Acer Aspire Go 15 AG15-31P-31C1-CA, 15.6" FHD, Intel Core i3-N305 Processor, 8GB DDR5, 512GB SSD, Windows 11
Visit the acer Store★★★★★
★★★★★
4.2|189 ratings
394.24
In Stock
FREE delivery Saturday, February 7 Or fastest delivery Thursday, February 5. Order within 2 hrs 47 mins
About this item
- Clarity and Comfort
- Speed and Storage
- User-Friendly by Design
- The Connectivity
- Unlock More with AcerSense
- Kinder to the Planet
394.24 CA
FREE delivery Saturday, February 7 Or fastest delivery Thursday, February 5. Order within 2 hrs 47 mins
In Stock
Available Options:
2 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
Meet Aspire Go—a laptop that keeps things simple. Designed for effortless use and packed with all the essentials needed to stay connected and productive—so you can excel in all you do. Windows 11 Home powers a user-friendly experience, AI-enhanced by Copilot in Windows—easily accessible via the Copilot key—while Acer TNR solution and Acer PurifiedVoice™ enhance your video calling experience.
Product Information
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Max screen resolution | 1920x1080 Pixels |
| Processor | 1.8 GHz core_i3_family |
| RAM | DDR5 |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Graphics coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Chipset brand | Intel |
| Card description | Integrated |
| Wireless Standard | 802.11ax, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Average Battery Life (in hours) | 11.5 Hours |
| Brand | acer |
| Series | NX.KRRAA.002 |
| Item model number | AG15-31P-31C1-CA |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Product Dimensions | 36.3 x 24.1 x 1.8 cm; 1.78 kg |
| Item dimensions L x W x H | 36.3 x 24.1 x 1.8 Centimetres |
| Colour | Silver |
| Processor Brand | Intel |
| Number of Processors | 8 |
| Memory Type | DDR5 RAM |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| ASIN | B0CSQJ56YV |
| Best Sellers Rank | #6,595 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #169 in Traditional Laptops |
| Date First Available | Jan. 18 2024 |
| Manufacturer | Acer |