/









Acer Nitro V 15.6" FHD 165Hz Gaming Laptop, Intel i5-13420H, 16GB RAM, 512GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Copilot, Backlit Keyboard, Wi-Fi 6, Win 11, Black, 1TB Docking Station Set
Visit the acer Store★★★★★
★★★★★
|0 ratings
1,449.00
In Stock
FREE delivery April 7 - 9. Details
About this item
- 【15.6" FHD IPS 165Hz Display】Delivers seamless and fluid visuals that minimize motion blur and ensure precise responsiveness for fast-paced action.
- 【Intel Core i5-13420H Processor】Master intense gaming and heavy workloads with ease—this 8-core processor intelligently balances raw power and energy efficiency for unstoppable performance.
- 【16GB DDR4 RAM】Get high-bandwidth performance for resource-intensive tasks. Run multiple applications at once and stay responsive.【512GB PCIe SSD】Massive storage space for your files, applications, and multimedia content, providing fast and reliable data access.
- 【NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7 Graphics】Enjoy stunning visuals and smooth performance with DLSS and real-time ray tracing for more immersive gaming.【Backlit Keyboard】Equip yourself with a desktop-style keyboard and your unique RGB backlighting style to play or work even in low light settings with ease.【Copilot Key】Turn simple chat prompts into actions—manage tasks, summarize messages, and send texts directly from your PC.
- 【Windows 11 Home】36.23 x 23.99 x 2.35 cm, 2.11 kg.【Ports】1 x USB-C, 3 x USB-A, 1 x HDMI, 1x Headphone/Microphone Combo Jack, 1x RJ-45. Wi-Fi 6+Bluetooth.【Bonus Docking Station Set】1x 7-in-1 Docking Station with 1TB Storage, 1x 32GB MicroSD Card with Adapter, 1x Type-C Data Cable, 1x 3-in-1 Charging Cable, 1x Suede Cleaning Cloth.
1,449.00 CA
FREE delivery April 7 - 9. Details
In Stock
Available Options:
7 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
Acer Nitro V 15.6" FHD 165Hz Gaming Laptop
Product Information
| Colour | Black |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.11 Kilograms |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | No |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | VRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB/Bluetooth accessories |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 36.2L x 24W x 2.4Th Centimetres |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 165 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-13420H |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Brand | acer |
| Model Name | Acer Nitro |
| Country of Origin | China |
| Model Number | Acer Nitro V |
| Built-In Media | 7-in-1 Docking Station with 1TB Storage, 32GB MicroSD Card with Adapter, Type-C Data Cable, 3-in-1 Charging Cable, Suede Cleaning Cloth |
| Manufacturer | Acer |
| UPC | 195133798921 |
| Manufacturer Contact Information | Acer |
| Best Sellers Rank | #75,792 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #1,355 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0G7WBYTSZ |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ports | 7 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |