/











+4more
Acer Swift X 14" FHD Laptop, AMD Ryzen 7 5825U, NVIDIA GeForce RTX 3050Ti, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Home
Visit the acer Store★★★★★
★★★★★
4.1|256 ratings
Currently unavailable.
We don't know when or if this item will be back in stock.
About this item
- AMD Ryzen 7 5825U Octa-Core Processor (Up to 4.5GHz)
- 14" Full HD (1920 x 1080) IPS Widescreen LED-backlit Display | 100% sRGB | High-Brightness (300 nits) | 16
- NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU with 4 GB of dedicated GDDR6 VRAM.
- 16GB LPDDR4X Onboard Memory & 512GB NVMe SSD
- 802.11ax Wi-Fi 6 Dual-Band 2.4GHz and 5GHz featuring 2x2 MU-MIMO RX technology & Bluetooth 5.2
CA
Currently unavailable.
We don't know when or if this item will be back in stock.
Available Options:
3 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
Optimized for creatives who know no chill, the Swift X’s sliced metal body encapsulates the mobility of modern creatives at just 1.39 kg and 17.9 mm sharp. Unleash the X on your next project. Get things done with the full-function USB 3.2 Gen 2 Type-C for fast data transfers, your display needs, and USB charging. And with dual-band Wi-Fi 6 and a USB Type-A supporting offline charging, expect more incredible speeds and better connectivity.
Product Information
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Max screen resolution | 1920x1080 Pixels |
| Processor | 2 GHz ryzen_7 |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Graphics coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
| Chipset brand | NVIDIA |
| Card description | Dedicated |
| Graphics Memory Size | 4 GB |
| Wireless Standard | 802.11ax, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Average Battery Life (in hours) | 14 Hours |
| Brand | acer |
| Series | Swift X |
| Item model number | NX.K79AA.001 |
| Operating System | Windows 11 |
| Product Dimensions | 32.28 x 21.21 x 1.78 cm; 1.39 kg |
| Item dimensions L x W x H | 32.3 x 21.2 x 1.8 Centimetres |
| Colour | Gold |
| Processor Brand | AMD |
| Number of Processors | 8 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Flash memory size | 512 GB |
| Hard Disk Interface | USB 3.2 |
| Optical Storage Device Type | No Optical Drive |
| Voltage | 240 Volts |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| ASIN | B09R8ZHZSD |
| Best Sellers Rank | #174,895 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #3,548 in Traditional Laptops |
| Date First Available | Jan. 26 2022 |
| Manufacturer | Acer |