/







Android 14 Tablet 10.1 inch 22GB RAM 128GB ROM 1TB Expand, 8000mAh Tablets with Keyboard Mouse, Octa-Core, HD Touchscreen, 5G Wi-Fi, BT 5.0, GPS, Widevine L1, Split Screen, Face Unlock - Blue
Visit the SUAAT Store★★★★★
★★★★★
3.8|66 ratings
Currently unavailable.
We don't know when or if this item will be back in stock.
About this item
- 2024 FULLY UPGRADED
- SUITABLE FOR SCENARIOS
- LARGE STORAGE SPACE
- HIGH-QUALITY DISPLAY
- HIGH QUALITY CONFIGURATION
CA
Currently unavailable.
We don't know when or if this item will be back in stock.
Secure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
Android 14 Tablet 10.1 inch 22GB RAM 128GB ROM 1TB Expand, 8000mAh Tablets with Keyboard Mouse, Octa-Core, HD Touchscreen, 5G Wi-Fi, BT 5.0, GPS, Widevine L1, Split Screen, Face Unlock - Blue
Product Information
| Brand | SUAAT |
| Model Name | S10 |
| Generation | 1st Generation |
| Built-In Media | Case, Charger&cable, Keyboard, Mouse, Screen Protector |
| Model Number | S10 |
| Specific Uses For Product | Creative, Entertainment, Student |
| Manufacturer | SUAAT |
| Manufacturer Contact Information | [email protected] |
| Warranty Description | 2 year waranty |
| Best Sellers Rank | #50,882 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #426 in Computer Tablets |
| ASIN | B0DJR1SF4N |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| RAM Memory Installed | 22 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 1 TB |
| Hardware Interface | USB Type C |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Cellular Technology | 5G |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Other Special Features of the Product | Expandable Storage |
| Supported Audio Format | 5G/2.4G Wi-Fi and Bluetooth 5.0 |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Operating System | Android 14 |
| Colour | Blue |
| Video Processor | Android 14 |
| Item Weight | 1.03 Pounds |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 24.3L x 16.1W x 1Th Centimetres |
| Graphics Coprocessor | Android 14 |
| Human-Interface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| Graphics Description | Integrated |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Screen Size | 10.1 Inches |
| Display Resolution Maximum | 1280*800 Pixels |
| Display Type | LCD |
| Native Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Battery Average Life | 8 Hours |
| Battery Capacity | 8000 Milliamp Hours |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Lithium-Battery Energy Content | 4 Watt Hours |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Description | Octa-core processor |
| Processor Brand | Allwinner |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Camera Description | 8MP Rear, 5MP Front |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |