/
2025 AOC AX16 PRO Gaming Laptop, 16.1" FHD (1920 x 1080) Display, AMD Ryzen 7 5700U(8C/16T) Processor, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Wi-Fi 6, BT5.2, 53Wh Battery, Backlit Keyboard, Gray
Brand: AOC★★★★★
★★★★★
3.8|39 ratings
Currently unavailable.
We don't know when or if this item will be back in stock.
About this item
- Efficient Performance
- High-Definition Display
- Wi-Fi6 & Versatile Port
- High-Speed RAM & Enormous Space
- Compact and Portable
CA
Currently unavailable.
We don't know when or if this item will be back in stock.
Secure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
2025 AOC AX16 PRO Gaming Laptop, 16.1" FHD (1920 x 1080) Display, AMD Ryzen 7 5700U(8C/16T) Processor, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Wi-Fi 6, BT5.2, 53Wh Battery, Backlit Keyboard, Gray
Product Information
| Colour | Gray |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | 11 |
| Other Special Features of the Product | gaming laptop |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX Vega 8 |
| Hard Disk Description | 512GB NVMe M.2 SSD |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Business,Gaming,Personal,Entertainment,Student,Office, Multimedia, Education, Creative, Photo/Video Editing, Everyday Use |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless devices |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Power Device | AC adapter |
| Number of Drivers | 1 |
| Video Output | HDMI |
| Virtual Reality Ready | No |
| Screen Size | 16.1 Inches |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 144 |
| Color Gamut | 100 |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 5 Hours |
| Number Of Cells | 1 |
| Lithium-Battery Energy Content | 38 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Series | Ryzen 7 5700U |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 5700U |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4300 MHz |
| CPU Codename | AMD |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Brand | AOC |
| Model Name | AX16PRO |
| Model Number | AX16PRO |
| Built-In Media | 1 x AOC AX16 PRO Ryzen 7 5700U Laptop, 1 x Type-C Fast Charger, 1 x User Manual, 16GB+512GB |
| Manufacturer | Shenzhen CYX Industrial Co., Ltd. |
| UPC | 685417811823 |
| Best Sellers Rank | #49,091 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #792 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0DMJ4DRHG |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Thunderbolt |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Dual Stereo Speakers |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| Audio features | Basic Stereo Speakers |
| Audio Recording | Yes |