/
Amazon's Choice










ARZOPA 2.5K Portable Monitor 16" 2560x1600 HDR Kickstand Display, 500nits 8bit QHD USB-C HDMI Laptop Monitor, 16:10 IPS Eye Care External Second Screen for Mac PC Phone PS4/5 Xbox Switch - Z1RC
Visit the ARZOPA Store★★★★★
★★★★★
4.3|1,012 ratings
189.99
In Stock
FREE delivery Monday, April 6 Or fastest delivery Saturday, April 4
About this item
- [Brilliant 2.5K QHD Display] Experience vibrant colors, deep blacks, and detailed images with our 2560*1600 high-resolution monitor. Enjoy true-to-life colors with a 1200
- [16
- [Light Weight Yet Heavy Duty] Our monitor is lightweight at just 1.46 lbs, making it perfect for on-the-go use. It measures 14.37 x 10.55 x 0.39 inches.
- [Compatible With All Your Devices] Connect our portable monitor to your PC, gaming consoles, Macbooks, Android Devices, Apple Devices, or tablets using the USB C or HDMI inputs.
- [Efficient Plug and Play] Instantly adapt to any device or method of connectivity. Start a meeting on your phone or laptop and seamlessly move it to the monitor without any lag or connection issues.
189.99 CA
FREE delivery Monday, April 6 Or fastest delivery Saturday, April 4
In Stock
Available Options:
6 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
ARZOPA 2.5K Portable Monitor 16" 2560x1600 HDR Kickstand Display, 500nits 8bit QHD USB-C HDMI Laptop Monitor, 16:10 IPS Eye Care External Second Screen for Mac PC Phone PS4/5 Xbox Switch - Z1RC
Product Information
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Type | LCD |
| Display Technology | IPS |
| Viewing Angle | 178 |
| Brightness | 500 nits |
| Pixel Pitch | 0.1 |
| Color Gamut | 100 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | IPS |
| Screen Size | 16 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 0.9D x 23W x 32H Centimetres |
| Item Weight | 0.78 Kilograms |
| Resolution | 2.5K QHD 1600p |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1600 Pixels |
| Native Resolution | 2560x1600 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB Type C |
| Hardware Connectivity | USB 3.1 Type C, mini HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | Built-In Speakers, Portable, Ultrawide Screen |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Colour | Space Black |
| Mounting Type | Desk Mount |
| Compatible Devices | Devices with USB C or HDMI connectivity |
| Shape | rectangular prism |
| Brand | ARZOPA |
| Model Number | Z1RC |
| Model Name | Z1RC |
| Manufacturer | ARZOPA |
| Best Sellers Rank | #244 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #6 in Computer Monitors |
| ASIN | B0CH9XR3G4 |
| Power Consumption | 15 Watts |
| Response Time | 26 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Total USB 2.0 Ports | 2 |