/








ASUS Chromebook Plus CX34 Laptop, 14" Touchscreen Display (1920x1080), Intel Core i3-1215U Processor, 8GB RAM, 256GB UFS Storage, ChromeOS, Bilingual, CX3402CBA-ASI31T-CB
Visit the Asus Store★★★★★
★★★★★
3.6|55 ratings
649.00$649.00
In Stock
FREE delivery Saturday, April 4 Or fastest delivery Thursday, April 2. Order within 32 mins
About this item
- BUILT FOR AI
- THE POWER TO STAY PRODUCTIVE
- CLEAR VISUALS & INSTANT PRIVACY
- ANTIBACTERIAL
- MILITARY-GRADE TOUGHNESS
- COMPREHENSIVE PORTS
649.00 CA
FREE delivery Saturday, April 4 Or fastest delivery Thursday, April 2. Order within 32 mins
In Stock
Secure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
ASUS Chromebook Plus CX34 is powerful, portable and primed to push productivity further — offering double the speed, double the memory, and double the storage.* Plus AI-powered Google and Adobe features to do more of what you love. With a stylish, lightweight and durable design, it's the perfect choice for professionals striving for enhanced productivity. Packed with features to help you achieve more, from a 180°, lay-flat hinge to fast and stable WiFi 6, ASUS Chromebook Plus CX34 is expertly engineered to step up every experience. * When compared to top selling Chromebooks from July 2022 to Dec 2022.
Product Information
| Colour | Silver |
| Hard-Drive Size | 256 GB |
| Operating System | Chrome OS |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | UFS |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Adobe, Webcam |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Voltage | 7.7 Volts |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | Bluetooth mice, keyboards, headphones, Wi-Fi enabled printers, USB storage devices, HDMI monitors |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19L x 326W x 214Th millimeters |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI, USB-C |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 60 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 24 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Control Method | Touch |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Count | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Core i3-1215U |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Brand | Asus |
| Model Name | ASUS Chromebook Plus CX34 laptop |
| Country of Origin | China |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | CX3402CBA-ASI31T-CB |
| Built-In Media | Adapter, User E-Manual, Warranty Card |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 197105516427 |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Best Sellers Rank | #16,916 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #227 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0CXWDFMLL |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | Lpddr 5 |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 4 |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Number of Ports | 6 |
| Audio Output Type | Speakers |