/










ASUS ExpertBook P5; Copilot+ PC, 14” Business Laptop, Intel Core Ultra 7 Processor 258V, 32GB RAM, 1 TB SSD, WiFi 6E, Windows 11 Home, Misty Grey, P5405CSA-DH71-CA
Visit the Asus Store★★★★★
★★★★★
4.8|6 ratings
Save 6%1,599.99$1,699.00
Temporarily out of stock.
We are working hard to be back in stock. Place your order and we’ll email you when we have an estimated delivery date. You won’t be charged until the item ships.
FREE delivery Wednesday, April 8 Or fastest delivery Thursday, April 2. Order within 4 hrs
About this item
- Copilot+ PC- The fastest, most intelligent Windows PCs ever
- Business excellence with AI
- Thin-and-Light design for portability
- Vivid, Super-Smooth Visuals
- Long-battery life
1,599.99 CA
FREE delivery Wednesday, April 8 Or fastest delivery Thursday, April 2. Order within 4 hrs
Temporarily out of stock.
We are working hard to be back in stock. Place your order and we’ll email you when we have an estimated delivery date. You won’t be charged until the item ships.
Secure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
Say hello to ASUS ExpertBook P5 — a revolutionary leap in AI PC for work. Engineered for the future of productivity, ExpertBook P5 harnesses the power of Intel® Core™ Ultra processors (series 2). This AI powerhouse delivers exceptional efficiency, empowering you to conquer your workloads with ASUS AI applications. Starting at feather-light 1.29 Kg and wrapped in a military-grade durable, premium aluminum chassis, ExpertBook P5 boasts a stunning slim-bezel 2.5K 144 Hz anti-glare display for exceptional clarity and business-grade security and service, making the ExpertBook P5 the ultimate tool for professionals seeking peak performance and seamless work experiences, anywhere.
Product Information
| Colour | Misty Grey, Aluminum |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc 140V GPU |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Compatible Devices | [Various devices that can connect via HDMI, USB, audio jack, Wi-Fi 6E, and Bluetooth 5.3] |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 31.2L x 1.6W x 22.3Th Centimetres |
| Chipset Type | Intel |
| Optical Storage Device | BD-R |
| Power Device | AC adapter |
| Number of Drivers | 2 |
| Video Output | HDMI |
| Virtual Reality Ready | No |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 2560x1600 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Matte/anti-glare |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Number Of Cells | 3 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Ports | 6 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Audio Recording | No |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Processor Count | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 7 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| CPU L1 Cache | 12 MB |
| Brand | Asus |
| Model Name | ExpertBook P5 |
| Country of Origin | China |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | P5405CSA-DH71-CA |
| Built-In Media | Power Adapter |
| Manufacturer | ASUS |
| Series Number | 5 |
| UPC | 197105761773 |
| Warranty Description | 1YR International |
| Best Sellers Rank | #47,156 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #729 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0DHLNC7G1 |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Connectivity Technology | USB |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | App |