/
Amazon's Choice











+9more
ASUS Prime Radeon™ RX 9060 XT 16GB GDDR6 OC Edition Graphics Card (PCIe 5.0, HDMI/DP 2.1, 2.5-Slot Design, axial-tech Fans, Dual Ball Fan Bearings, Dual BIOS, GPU Guard)
Visit the Asus Store★★★★★
★★★★★
4.6|630 ratings
709.99
In Stock
FREE delivery Sunday, April 5 Or fastest delivery Tomorrow, April 2
About this item
- Axial-tech fans now feature a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure
- 2.5-slot design allows for greater build compatibility while maintaining cooling performance
- Dual-ball fan bearings last up to twice as long as standard conventional sleeve bearings designs
- 0dB technology lets you enjoy light gaming in relative silence
- Dual BIOS switch lets you toggle between Quiet and Performance BIOS profiles
709.99 CA
FREE delivery Sunday, April 5 Or fastest delivery Tomorrow, April 2
In Stock
Available Options:
9 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
Experience Primal performance with the ASUS Prime Radeon™ RX 9060 XT graphics card featuring a compact 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme cooling.
Product Information
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 9060 XT |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| GPU Clock Speed | 7000 MHz |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Clock Speed | 2800 MHz |
| Number of Fans | 3 |
| Item Dimensions L x W | 30.4L x 12.6W Centimetres |
| Brand | Asus |
| Video Processor | AMD |
| Antenna Location | Gaming, Office |
| Built-In Media | PRIME-RX9060XT-O16G Video Card, Thank you Card, Speedsetup Manual |
| Model Name | PRIME-RX9060XT-O16G |
| Graphics Description | AMD Radeon RX 9060 XT with 16GB GDDR6, 7000 MHz GPU clock, and 2800 MHz memory clock |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 197105998858 |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1.9 Pounds |
| Warranty Description | 3 Year Warranty |
| Best Sellers Rank | #7,343 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #33 in Computer Graphics Cards |
| ASIN | B0F8PPT3G1 |