/









ASUS ProArt Display PA248QV 24.1” WUXGA (1920 x 1200) 16:10 Monitor, 100% sRGB/Rec.709 ΔE < 2, IPS, DisplayPort HDMI D-Sub, Calman Verified, Eye Care, Anti-Glare, Tilt Pivot Swivel Height Adjustable
Visit the Asus Store★★★★★
★★★★★
4.6|1,879 ratings
229.98
In Stock
FREE delivery April 15 - 27 Or fastest delivery April 13 - 26
About this item
- 24. 1-inch 16
- International color standard 100% sRGB and 100% Rec. 709 wide color gamut. Brightness (Typ.) is 300cd/㎡
- Calman Verified with factory pre-calibrated for excellent color accuracy (ΔE < 2)
- ASUS exclusive ProArt Preset and ProArt Palette provides several adjustable color parameters and preset modes
- Extensive connectivity with DisplayPort, HDMI, D-sub, Audio in, Earphone jack plus four USB 3. 0 ports for the most flexibility
- VESA wall-mountable and ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments for a comfortable viewing experience
229.98 CA
FREE delivery April 15 - 27 Or fastest delivery April 13 - 26
In Stock
Available Options:
4 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
The 24. 1” (16: 10) WUXGA ASUS ProArt PA248QV brings images to life, with industry-standard 100% sRGB and 100% Rec. 709 color space coverage. Calman Verified with factory pre-calibrated for color accuracy (DeltaE <2) ensures true-to-life representation, while an ergonomic stand and ASUS Eye Care minimize fatigue when projects go overtime.
Product Information
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Finish | Flat |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Display Type | IPS |
| Display Technology | IPS |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Pixel Pitch | 0.27 |
| Color Gamut | 100.00 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | IPS |
| Screen Size | 24.1 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 47.4D x 57.3W x 19.2H Centimetres |
| Item Weight | 13.45 Pounds |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200) |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1200 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1200 |
| Power Consumption | 9.4 Watts |
| Voltage | 100240 Volts |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI, USB 3.0, VGA |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | Blue Light Filter, Built-In Speakers, Flicker-Free, Height Adjustment, Pivot Adjustment, Swivel Adjustment, Tilt Adjustment |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Colour | Black |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | Laptops, Desktops, Gaming Consoles, Multimedia Devices |
| Shape | widescreen |
| Brand | Asus |
| Model Number | PA248QV |
| Model Name | PA248QV |
| Country of Origin | China |
| Series Number | 248 |
| UPC | 192876602430 |
| Manufacturer | PA248QV |
| Global Trade Identification Number | 00192876602430 |
| Item Type Name | display devices smaller than 30 inches |
| Manufacturer Contact Information | 48720 Kato Rd, Fremont, CA 94538 |
| Warranty Description | 3 Year Warranty with ARR |
| Best Sellers Rank | #6,055 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #179 in Computer Monitors |
| ASIN | B088BC5HKF |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Total USB 2.0 Ports | 4 |
| Total USB 3.0 Ports | 4 |