/
Amazon's Choice









ASUS ROG Strix G16 (2024) Gaming Laptop, 16” 16:10 FHD+ 165Hz, GeForce RTX 4060, Intel Core i7-13650HX, 16GB DDR5, 1TB PCIe SSD, Wi-Fi 6E, Windows 11, G614JV-AS71-CA
Visit the Asus Store★★★★★
★★★★★
4.1|46 ratings
1,789.99
Only 6 left in stock.
FREE delivery April 8 - 10. Details Or fastest delivery April 7 - 9. Details
About this item
- POWER UP YOUR PLAY - Draw more frames and win more games with Windows 11, a 13th Gen Intel Core i7-13650HX processor, and an NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU at 140W Max TGP.
- BLAZING FAST MEMORY AND STORAGE – Multitask swiftly with 16GB of DDR5-4800MHz memory and speed up loading times with 1 TB of PCIe 4x4.
- ROG INTELLIGENT COOLING – To put this amount of power in a gaming laptop, you need an even better cooling solution. The Strix features Thermal Grizzly’s Conductonaut Extreme liquid metal on the CPU, and a third intake fan among other premium features, to allow for better sustained performance over long gaming sessions.
- SWIFT VISUALS – The Strix G16 has a fast FHD+ 165Hz panel to make sure you never miss a moment. It also covers 100% of the sRGB color space and feature Dolby Vision, Adaptive-Sync support, and an 90% screen-to-body ratio for a stellar gaming and viewing experience.
- MUX SWITCH WITH ADVANCED OPTIMUS - A MUX Switch increases laptop gaming performance by 5-10% by routing frames directly from the dGPU to the display bypassing the iGPU. With Advanced Optimus the switch between iGPU and dGPU becomes automatic based on the task, optimizing battery life.
- STUN AT EVERY ANGLE – The Strix G16's design features cyberpunk aesthetic and graffiti-inspired accents, with unique styling such as a dot matrix design on the lid, cross-hatched vents, and typographic elements to subtly show off your ROG pride.
- XBOX GAME PASS ULTIMATE – Get a free 90-day pass and gain access to over 100 high-quality games. With games added all the time, there’s always something new to play.
1,789.99 CA
FREE delivery April 8 - 10. Details Or fastest delivery April 7 - 9. Details
Only 6 left in stock.
Secure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
Raise your game and carry your squad with the new ROG Strix G16, a powerful gaming laptop that features Windows 11, a 13th Gen Intel Core processor, and an NVIDIA GeForce RTX 40 Series Laptop GPU. With DDR5-4800MHz memory and PCIe 4x4, this laptop is designed to provide lightning-fast performance and minimize loading times. The ROG Intelligent Cooling system with upgraded liquid metal on the CPU and Tri-Fan Technology, ensures that the laptop can handle the power it can deliver. The fast FHD+ 165Hz panel makes sure you never miss a moment, and the MUX Switch with Advanced Optimus optimizes both gaming performance and battery life. The laptop's design is inspired by cyberpunk aesthetics and graffiti accents and features unique elements such as a dot matrix design on the lid and cross-hatched vents.
Product Information
| Colour | Eclipse Gray |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | MUX Switch with Advanced Optimus, ROG Intelligent Cooling, Cyberpunk Aesthetic Design |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU 8GB GDDR6 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | No |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 240 Volts |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | A wide range of devices compatible with USB, HDMI, Wi-Fi, and Bluetooth standards |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 26.4L x 35.4W x 3Th Centimetres |
| Chipset Type | Intel HM570 or similar (estimated) |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Power Device | AC adapter |
| Number of Drivers | 2 |
| Video Output | HDMI |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | PCI Express x4 |
| Number of Ports | 3 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Processor Count | 14 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Core i7-13650HX |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Brand | Asus |
| Model Name | ROG Strix G16 |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | G614JV-AS71-CA |
| Built-In Media | Adapter, User E-Manual, Warranty Card |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 197105462939 |
| Item Type Name | portable computers |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Best Sellers Rank | #14,972 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #193 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0CS4B9QZ1 |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Glossy |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 6 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| Notebook Pointing Device Description | Basic touchpad with precision features and numberpad |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Touchpad Feature | Standard multi-touch gestures |
| Audio Output Type | Speakers |
| Microphone Form Factor | Array microphones |
| Audio features | This notebook computer has built-in speakers for audio output. |
| Audio Recording | No |