/









ASUS ROG Strix G16 Gaming Laptop, GeForce RTX 5070 Ti 12GB GDDR7, AMD Ryzen 9 8940HX, 64GB DDR5, 2TB SSD, Backlit Keyboard, Wi-Fi 6E, 16" WUXGA 165Hz Display, Win 11, Gray, 1TB Docking Station Set
Visit the Asus Store★★★★★
★★★★★
|0 ratings
4,349.00
In Stock
FREE delivery April 2 - 8. Order within 30 mins. Details
About this item
- 【Upgraded】Seal is opened for upgrade only.【16" WUXGA 165Hz Display】Enjoy ultra-crisp visuals and buttery-smooth motion, perfect for fast-paced gaming and detailed creative work.
- 【AMD Ryzen 9 8940HX Processor】Unleash extreme performance with blazing-fast speeds, exceptional multitasking, and superior efficiency, delivering smooth gameplay and powerful productivity for the most demanding tasks. 【Backlit Keyboard】Type comfortably in any lighting with an illuminated keyboard that enhances both style and productivity, day or night.
- 【NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12GB GDDR7 Graphics】Experience next-level gaming with cutting-edge ray tracing, AI-enhanced performance, and ultra-fast memory, delivering breathtaking visuals and smooth frame rates for even the most demanding titles.
- 【64GB DDR5 RAM】Experience abundant high-bandwidth performance that seamlessly tackles resource-intensive tasks.【2TB PCIe SSD】Delivers blazing boot-up speed and enhanced storage capabilities. Effortlessly access your extensive digital library with ease.
- 【Windows 11】Modern, intuitive, and optimized for productivity, creativity, and smooth multitasking. 【Dimensions & Weight】35.43 x 26.39 x 2.26 CM, 2.5 KG. 【Ports】2x USB-C 4, 2x USB-A 3.2, 1x HDMI 2.1, 1x Headphone Jack, 1x RJ-45; Wi-Fi 6E + Bluetooth. 【Bonus Docking Station Set】1x 7-in-1 Docking Station with 1TB Storage, 1x 32GB MicroSD Card with Adapter, 1x Type-C Data Cable, 1x 3-in-1 Charging Cable, 1x Suede Cleaning Cloth.
4,349.00 CA
FREE delivery April 2 - 8. Order within 30 mins. Details
In Stock
Available Options:
11 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
ASUS ROG Strix G16 Gaming Laptop
Product Information
| Colour | Gray |
| Hard-Drive Size | 2 TB |
| Operating System | Windows 11 |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12GB GDDR7 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.8 Kilograms |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Compatible Devices | external displays, mice, keyboards, storage devices, printers, docking station |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 35.4L x 26.4W x 2.3Th Centimetres |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1900x1200 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Processor Series | Ryzen 9 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 9 8940HX |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Brand | Asus |
| Model Name | ASUS ROG Strix G16 |
| Country of Origin | China |
| Model Number | ASUS ROG Strix G16 |
| Built-In Media | 1x 7-in-1 Docking Station with 1TB Storage, 1x 32GB MicroSD Card with Adapter |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 195553207157 |
| Item Type Name | Laptops |
| Manufacturer Contact Information | ASUS |
| Best Sellers Rank | #68,693 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #1,199 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0DBZH9BRS |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ports | 6 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |