/









ASUS TUF F16 16" WUXGA 165Hz Gaming Laptop, Intel i7-14650HX, NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB, 16GB DDR5, 1TB SSD, Backlit Keyboard, Number Pad, IR Camera, Wi-Fi 6E, Win 11, Gray, 1TB Docking Station Set
Visit the Asus Store★★★★★
★★★★★
|0 ratings
2,329.00
In Stock
FREE delivery April 2 - 8. Order within 3 hrs 33 mins. Details
About this item
- 【16" WUXGA 165Hz Display】Delivers sharp clarity and ultra-smooth motion on a spacious screen, combining detailed resolution with a fast refresh rate for fluid visuals—ideal for multitasking, immersive entertainment, and fast-paced content.
- 【Intel Core i7 14650HX Processor】Designed to handle intensive multitasking, gaming, and professional applications with ease, it provides the speed and reliability needed to stay productive and perform at your best.
- 【16GB DDR5 RAM】Experience abundant high-bandwidth performance that seamlessly tackles resource-intensive tasks. Smoothly run multiple applications simultaneously and deliver lightning-fast responsiveness that keeps you in the flow. 【1TB PCIe SSD】Delivers lightning-fast boot-up speed, enhanced storage capabilities, and support for high-definition video playback. Effortlessly store an extensive digital library and access your virtual world with ease.
- 【NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7 Graphics】Delivers next-generation visual power with ultra-fast GDDR7 memory, enabling smooth frame rates, AI-accelerated performance, and stunning realism. 【RGB Backlit Keyboard】Equip yourself with a desktop-style keyboard and your unique RGB backlighting style to play or work even in low light settings with ease.【1080p IR Camera】Delivers sharp, clear video with infrared support for secure facial recognition and smooth video calls.
- 【Windows 11 Home】35.4 x 26.9 x 2.73 CM, 2.3 KG.【Ports】 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1x Thunderbolt 4, 1x HDMI 2.1, 1x Headphone/ Mic combo, 1x RJ-45; Wi-Fi 6E + Bluetooth.【Bonus Docking Station Set】1x 7-in-1 Docking Station with 1TB Storage, 1x 32GB MicroSD Card with Adapter, 1x Type-C Data Cable, 1x 3-in-1 Charging Cable, 1x Suede Cleaning Cloth.
2,329.00 CA
FREE delivery April 2 - 8. Order within 3 hrs 33 mins. Details
In Stock
Available Options:
6 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
ASUS TUF F16 16" WUXGA 165Hz Gaming Laptop
Product Information
| Colour | Gray |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.3 Kilograms |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 8.00 |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, or wireless connectivity options. |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 35.4L x 26.9W x 2.7Th Centimetres |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 165 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Keyboard Description | Backlit |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7 14650HX |
| CPU Model Generation | 14th Gen |
| Brand | Asus |
| Model Name | ASUS TUF |
| Country of Origin | China |
| Model Number | ASUS TUF F16 |
| Built-In Media | 7-in-1 Docking Station with 1TB Storage, 32GB MicroSD Card with Adapter, Type-C Data Cable, 3-in-1 Charging Cable, Suede Cleaning Cloth |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 195553807463 |
| Item Type Name | Laptops |
| Manufacturer Contact Information | ASUS |
| Best Sellers Rank | #159,502 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #3,218 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0G6Z2HRCR |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Total Usb Ports | 5 |
| Number of Ports | 7 |