/







ASUS Vivobook Go 12 L210 11.6” Ultra-Thin Laptop, Intel Celeron N4500, 4GB RAM, 64GB eMMC, Windows 11 Home in S Mode Includes 1 Year of Office 365 Personal, L210KA-AS01-CA
Visit the Asus Store★★★★★
★★★★★
3.7|558 ratings
201.88
Only 8 left in stock.
FREE delivery Wednesday, April 8 Or fastest delivery Tomorrow, April 2. Order within 5 hrs 48 mins
About this item
- Efficient Intel Celeron N4500 Processor 1.1 GHz (4M Cache, up to 2.8 GHz)
- 11.6” HD (1366 x 768) 16
- 64GB eMMC Flash Storage and 4GB DDR4 RAM
- Windows 11 Home in S mode with One Year of Office 365 Personal
- Portable Laptop
- USB 3.2 Gen 1 Type-C, USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB 2.0 Type-A, HDMI and 3.5mm Combo Audio Jack (*USB Transfer speed may vary. Learn more at ASUS website)
- Windows 11 Home in S mode is a 100% app-based version of Windows where applications are verified and tested for quality on the Microsoft Store. If you want to install an app that isn't available in the Microsoft Store, you'll need to switch out of S mode for free, which is easy and fast.
201.88 CA
FREE delivery Wednesday, April 8 Or fastest delivery Tomorrow, April 2. Order within 5 hrs 48 mins
Only 8 left in stock.
Available Options:
2 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
The ASUS Vivobook Go 12 L210 laptop is designed to help you be productive all day — even when you’re on the move. This compact and lightweight 11.6-inch laptop is powered by the latest Intel processor and provides long-lasting battery life. With eMMC storage and pre-loaded Windows 11 Home in S mode, this laptop offers full compatibility with a wide range of software and peripherals. This laptop is the best laptop for people on the go.
Product Information
| Colour | Star Black |
| Hard-Drive Size | 64 GB |
| Operating System | Windows 11 Home in S Mode + Microsoft 365 Personal 1-year included.* (*Activation required with 6-months of Windows activation date.) |
| Other Special Features of the Product | One Year of Office 365 Personal |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Item Weight | 1.07 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Student |
| Webcam Capability | No |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home in S Mode, One Year of Office 365 Personal |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Voltage | 5 Volts |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 17L x 279W x 191Th millimeters |
| Power Device | USB Power Delivery |
| Number of Drivers | 1 |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 60 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Has Color Screen | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 42 Watt Hours |
| Number Of Cells | 6 |
| Lithium-Battery Energy Content | 38 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Buttons |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Processor Series | Celeron N |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Celeron N4500 |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 2800 MHz |
| CPU Codename | Jasper Lake |
| Brand | Asus |
| Model Name | ASUS Vivobook Go 12 L210 11.6” ultra-thin laptop |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | L210KA-AS01-CA |
| Built-In Media | Adapter, User E-Manual, Warranty Card |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105518216 |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Best Sellers Rank | #24,506 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #348 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0CPHCB97Y |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Number of Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Audio Output Type | Internal |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Audio features | Audio playback through internal speakers and external HDMI output. |
| Audio Recording | No |