/
Amazon's Choice








Asus Vivobook Go 14 Laptop, 14” FHD Display, AMD Ryzen 5 7520U Processor, 8GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Home, Mixed Black, E1404FA-AS51-CA
Visit the Asus Store★★★★★
★★★★★
4|33 ratings
699.00
Only 2 left in stock (more on the way).
FREE delivery Saturday, April 4 Or fastest delivery Tomorrow, April 1. Order within 2 hrs 3 mins
About this item
- Efficient AMD Ryzen 5 7520U Mobile Processor (4-core/8-thread, 4MB cache, up to 4.3 GHz max boost) and AMD Radeon Graphics
- 14” FHD (1920 x 1080) 16
- 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD and 8GB LPDDR5 RAM, Windows 11 Home
- Slim and Portable
- USB 2.0 Type-A, USB 3.2 Gen 1 Type-C, USB 3.2 Gen 1 Type-A, HDMI 1.4 (*USB Transfer speed may vary. Learn more at ASUS website
- Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth 5
699.00 CA
FREE delivery Saturday, April 4 Or fastest delivery Tomorrow, April 1. Order within 2 hrs 3 mins
Only 2 left in stock (more on the way).
Secure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
ASUS Vivobook Go 14 is lightweight and compact. It’s designed to make you productive and keep you entertained wherever you go! With its 180° lay-flat hinge, physical webcam shield and loads of thoughtful design features, Vivobook Go 14 is the laptop that sets you free on the go. *The actual transfer speed of USB 3.0, 3.1, 3.2 (Gen 1 and 2), and/or Type-C will vary depending on many factors including the processing speed of the host device, file attributes and other factors related to system configuration and your operating environment.
Product Information
| Colour | Mixed Black |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Physical Webcam Shield, Touchscreen |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon™ Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.3 Kilograms |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 5 Volts |
| Camera Description | Webcam |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, keyboards, mice, storage devices, printers, and other Bluetooth-enabled devices |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 32.5L x 21.4W x 1.8Th Centimetres |
| Chipset Type | AMD 610M |
| Power Device | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Number of Drivers | 2 |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 60 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 3 |
| Has Color Screen | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Number of Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Speaker Description | Integrated speaker(s) |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Audio features | Built-in speakers |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen™ 5 7520U |
| CPU Model Generation | 7th Generation |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| CPU L2 Cache | 2 MB |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Brand | Asus |
| Model Name | ASUS Vivobook Go 14 Laptop |
| Country of Origin | China |
| Model Year | 2023 |
| Model Number | E1404FA-AS51-CA |
| Built-In Media | Adapter, User E-Manual, Warranty Card |
| Manufacturer | Asus |
| Series Number | 14 |
| UPC | 197105051430 |
| Item Type Name | portable computers |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Best Sellers Rank | #81,026 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #1,456 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0BW142RZS |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | Lpddr 5 |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Notebook Pointing Device Description | Touchscreen |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Touchpad Feature | Touchpad present |