/









AUSDOM 18.5" Stacked Dual Portable Monitor for Laptop, 100Hz 1080P Foldable Screen Extender, 360° Folding Double External Display with Stand & VESA, USB-C, mini-HDMI, Travel Monitor for Win/Mac, Black
Visit the AUSDOM Store★★★★★
★★★★★
4.3|8 ratings
2,367.91
Only 3 left in stock.
FREE delivery April 14 - 21. Details
About this item
- Plug-N-Play & Driver-Free Setup
- 360° Folding Design & Versatile Viewing Modes
- Immersive 100Hz FHD Stacked Display:1080P IPS panel with a fluid 100Hz refresh rate and 100% sRGB for stunning visuals. The vertical stacked layout offers a larger workspace than traditional dual monitors, reducing scrolling and maximizing productivity for creators and professionals.
- Built-in Adjustable Stand & VESA Mount:The built-in ergonomic stand allows easy tilting to find your perfect eye-level view, reducing neck strain.This screen extender portable solution is also VESA compatible (75x75mm) for wall or arm mounting. It functions as a robust laptop accessory to save desk space and create a clean, professional setup.
- Universal Compatibility & Gaming Ready:This 18.5in portable monitor is a powerhouse for both work and play, fully compatible with Laptops, PCs, Phones, and gaming consoles like Switch, Xbox, PS4, and PS5. Equipped with dual USB-C and mini-HDMI ports. Tip
2,367.91 CA
FREE delivery April 14 - 21. Details
Only 3 left in stock.
Available Options:
1 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
In a hybrid workplace where projects often extend beyond the confines of the office, having a portable monitor for your laptop can be a game changer.
Whether you’re a professional working on the go, an at-home worker needing extra screen real estate, or a business owner looking to optimize productivity, portable monitors offer the flexibility and convenience you need.
If you travel a lot or don't have a regular workspace every day, a portable monitor can add a second screen to your laptop, providing a full work setup for when you're on the go.
As technology advances, portable monitors are becoming more compact and lighter, with USB-C connectivity for easy power charging, video, audio, and data transfer, as well as high-speed connectivity through a single cable.
The AUSDOM Portable Monitor can even double as a monitor for your desktop computer or Steam Deck portable gaming console. It's a simple and reliable device that doesn't require much tinkering and works in both landscape and portrait orientation.
It has dual 18.5-inch LCD display that's sharper, brighter, and more visually appealing, colors look rich and saturated, skin tones appear natural, and text on the screen is crisp and clear.
It also has a 100Hz refresh rate, which makes the motion in fast-moving games look much smoother when it's paired with a capable computer or game system.
Upgrade your productivity with AUSDOM's 18.5" dual portable monitor laptop screen extender. Enjoy easy setup, universal compatibility, and versatile viewing modes with a high-resolution IPS panel.
Whether you're working remotely or on the go, this portable monitor extender provides a seamless triple-screen experience for Windows and Mac laptops.
It's lightweight, durable, and supports various usage modes, including extended, mirrored, and more. With VESA mounting options and all cables included, it's the perfect addition to your workspace. Take your productivity to the next level.
Product Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Display Type | LCD |
| Display Technology | IPS, LCD |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 300 |
| Pixel Pitch | 0.272 |
| Color Gamut | 100 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | Quantum HDR |
| Screen Size | 18.5 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 1.7D x 41.1W x 25.7H Centimetres |
| Item Weight | 2.34 kg |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Response Time | 3 Milliseconds |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Hardware Connectivity | USB Type C, mini HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | Portable |
| Specific Uses For Product | Business, Desktop, Gaming |
| Colour | Black |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Compatible Devices | Desktop, Gaming Console, Laptop, Smartphone, Tablet |
| Shape | Flat |
| Number of Height Positions | 6 |
| Brand | AUSDOM |
| Model Number | Xview X3 |
| Model Name | SP185-F |
| Series Number | 1 |
| Manufacturer | AUSDOM |
| Built-In Media | 1* 18.5 Dual Screen Portable Monitor, 1* Quick Start Guide, 1* User Manual, 2* USB-C to USB-C Cables, 2* mini-HDMI to HDMI Cables |
| ASIN | B0D53FX9BS |
| Power Consumption | 65 Watts |
| Is Electric | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Total USB 3.0 Ports | 3 |