/










Bang & Olufsen Beoplay Eleven Premium Wireless in-Ear Earbuds with Bluetooth 5.2 and Active Noise Cancellation, Natural Aluminum
Visit the Bang & Olufsen Store★★★★★
★★★★★
4.1|123 ratings
779.00
In Stock
FREE delivery Tuesday, May 5 Or fastest delivery Tomorrow, May 2
About this item
- Stylish Design
- Next level noise cancellation
- Full-spectrum sound
- Hear and be heard
- Long Battery Life
779.00 CA
FREE delivery Tuesday, May 5 Or fastest delivery Tomorrow, May 2
In Stock
Available Options:
2 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
Beoplay Eleven noise cancelling earbuds let you soak up every note, with advanced noise cancellation and an elegant design. Whether you're shopping, commuting, working out or dancing as you do the dishes, our in-ear headphones will be snug and secure. The lean stem and poised build conceals a powerful core. A 9.2mm driver in each earbud means Beoplay Eleven punches way above its weight class, delivering full-spectrum sound. Fully immerse yourself in your music, thanks to deluxe noise cancellation technology with multipoint Bluetooth, further refined by our cunning pressure-relief outlets. Ready to return to the world around you? Our improved Transparency Mode brings you back with just a tap. We’ve also dialled up the calling experience with a slightly larger-than-usual microphone inlet padded with a fine mesh to effectively filter wind from voice. Be confident you’ll be heard clearly on your next call, not matter how big the crowd or inclement the weather. Well-crafted aluminium and gleaming glass accents are complemented by a soft in-ear piece made of premium silicone, ensuring a stable fit. What's more, the lightweight design and premium silicone in-ear piece means our earbuds are so comfortable, you won't want to take them off. When the time does come, place your high fidelity earphones in their pearl-blasted aluminium charging case for safe keeping. Earbuds that are with you every step of way, all day long. Beoplay Eleven deliver up to 28 hours of playtime, with charging case, or up to 20 hours when ANC is on. Tune out the world around you on long trips or busy days, with our long-lasting battery. It doesn’t matter how busy your environment or how wild the weather. Our wireless earbuds have an IP57-rated build, meaning they’re ready for everything from sunny, dusty days to unexpected downpours. When it rains, it pours detailed sound.
Product Information
| Brand | Bang & Olufsen |
| Model Number | 1241000 |
| Model Name | Beoplay Eleven |
| Built-In Media | Beoplay Eleven Earphones, COMPLY™ Medium size, Silicone tips, 4 sizes, USB-C/USB-C cable for charging, 0.5 m, Wireless Charging Case |
| Age Range Description | Adult, Young Adult |
| Country of Origin | China |
| Warranty Description | 2 Year Manufacturer |
| Number of Items | 1 |
| Series Number | 1 |
| Global Trade Identification Number | 05705260118988 |
| Manufacturer | Bang & Olufsen |
| Is Autographed | No |
| Best Sellers Rank | #294 in Cell Phone Bluetooth Headsets #1,807 in Stereo Headphones |
| ASIN | B0DNQ3MF34 |
| Headphone Jack | Without jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Control Type | Touch Control |
| Control Method | App |
| Controller Type | Touch |
| Battery Charge Time | 1.5 Hours |
| Battery Average Life | 7 Hours |
| Carrying Case Battery Capacity | 380 Milliamp Hours |
| Carrying Case Battery Average Life | 20 Hours |
| Carrying Case Battery Charging Time | 2.5 Hours |
| Impedance | 16 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 22000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 9.2 Millimeters |
| Frequency Range | 20Hz - 20,000Hz |
| Enclosure Material | Aluminum, Polymer, Silicone, Specialized toughened glass |
| Specific Uses For Product | Sport, Travel, Music, Work |
| Antenna Location | Running, Exercising, Cycling, Calling, Travel, Commuting, Work, Music |
| Compatible Devices | Smartphones, Tablets, Laptops, Smart Speakers |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Carrying Case Material | Aluminum |
| Additional Features | Noise Cancellation |
| Is Electric | No |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Earpiece Shape | in-ear |
| Colour | Natural Aluminum |
| Style Name | Contemporary |
| Carrying Case Color | Natural aluminium |
| Theme | Audio, Music |
| Item Weight | 6 Grams |
| Carrying Case Length | 66 Millimeters |
| Carrying Case Width | 22 Millimeters |
| Carrying Case Height | 48 Millimeters |
| Carrying Case Weight | 53 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |