/
Amazon's Choice









Beelink SER5 Mini PC, AMD Ryzen 5 5500U(7nm, 6C/12T) up to 4.0GHz, Mini Computer 16GB DDR4 RAM 500GB NVME SSD, Micro PC 4K@60Hz Dual Display, Mini Gaming Computer WiFi6/BT5.2/HTPC/W-11 Pro
Visit the Beelink Storeā
ā
ā
ā
ā
ā
ā
ā
ā
ā
4.2|172 ratings
539.00
In Stock
FREE delivery Sunday, April 5 Or fastest delivery Tomorrow, April 2
About this item
- š„ćPOWERFUL PERFORMANCEćBeelink SER5 equipped with AMD Ryzen 5 5500U (up to 4.0GHz), which adopts an 6-core/12-thread. The base frequency is 2.1GHz / Max turbo frequency can reach 4.0GHz. Ensure seamless multitasking and no-delay switching at work, provide the next generation of multitasking experience, and bring processing speed, energy efficiency, productivity, and all-around performance to new heights.
- š„ćUHD 4K@60HZ & DUAL DISPLAYćBeelink 5500U integrates AMD Radeon Graphics 7core 1800 MHz GPU to deliver powerful graphics processing power to easily handle the demands of complex design software, 4K@60Hz UHD video editing, and playback, or light gaming. And it can connect 2 screens efficiently handle your tasks, and meet your specific needs.
- š„ćCAPACITY STORAGEćBeelink Mini PC driven by the AMD 7nm Processor and 16GB DDR4 3200MHz Memory(can upgrade to 64GB, 2 x 32GB), 500GB M.2 2280 NVMe SSD, this High-Performance Mini PC designed by our talented European designers delivers enough power and storage for you to play, create and enjoy all day!
- š„ćMULTIPLE INTERFACES & WIRELESSćMini Desktop PC equipped with a 2.5G LAN (RJ-45, supporting Gigabit file transfer speeds), Dual-band 2.4G 5G WiFi (802.11ac, stronger capacity of resisting disturbance), and built-in Bluetooth, high-speed wireless connection makes you step ahead. And 3*USB3.2 ports, 1*USB2.0 ports, 1*HDMI ports, 1*Type-C port(Data&Video) and 1*Audio Jack (HP&MIC), 1*DC Jack, thus offering the user even greater versatility in use.
- š„ćLIFETIME AFTER-SALES SERVICEćBeelink has been dedicated to R&D Mini PC for many years. All Beelink Mini-PC have passed strict inspections before shipping. If you have any questions, please donāt hesitate to contact US. We are 100% guaranteed to solve your problems. We offer lifetime technical support, a 1-Year-free warranty, and 24/7 after-sales service. All of our products obtained FCC, RoHS, and CE Certifications.
539.00 CA
FREE delivery Sunday, April 5 Or fastest delivery Tomorrow, April 2
In Stock
Available Options:
7 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
Beelink SER5 Mini PC, AMD Ryzen 5 5500U(7nm, 6C/12T) up to 4.0GHz, Mini Computer 16GB DDR4 RAM 500GB NVME SSD, Micro PC 4K@60Hz Dual Display, Mini Gaming Computer WiFi6/BT5.2/HTPC/W-11 Pro
Product Information
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Colour | Grey |
| Additional Features | office,business,home entertainment,Online courses,supermarket,industrial CNC,Billboard,Plex server |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, SATA 3.0 Gb/s, USB 3.0, USB Type C |
| Power Consumption | 54 Watts |
| Item Dimensions | 16.8 x 13 x 3.8 Centimetres |
| Security Features | TPM 2.0 |
| Item Weight | 0.95 Kilograms |
| Specification Met | Partially Met |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort, USB-C |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Style Name | office,business,home entertainment,Online courses,supermarket,industrial CNC,Billboard,Plex server |
| Cooling Method | Fan |
| Compatible Devices | [IMPLIED: Any device with HDMI, DP, USB-C, or Bluetooth 5.2 display capabilities] |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics 7core |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | FP6 |
| Processor Count | 8 |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Human-Interface Input | Buttons, Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | QWERTY keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Brand | Beelink |
| Model Number | Beelink |
| Model Name | Beelink |
| Built-In Media | 1 x HDMI Cable, 1 x Mini PC, 1 x Power Adapter, 1 x User Manual |
| Processor Brand | AMD |
| Model Year | 2026 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 5500U |
| Country of Origin | China |
| Video Processor | AMD |
| UPC | 810056040680 |
| Manufacturer | Beelink |
| Manufacturer Contact Information | After-sales Support E-mail: [email protected] |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 3 year |
| Best Sellers Rank | #3,416 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #884 in Computers & Accessories |
| ASIN | B08DR39Y7S |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Display Type | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency, Bluetooth |
| Wireless Technology | WifćBT |