/
Amazon's Choice







Bose QuietComfort Headphones - Wireless Bluetooth Headphones, Active Over Ear Noise Cancelling and Mic, USB-C Charging, Deep Bass, Up to 24 Hours of Playtime, White Smoke
Visit the BOSE Store★★★★★
★★★★★
4.4|13,148 ratings
479.00$479.00
In Stock
FREE delivery Sunday, March 8 Or fastest delivery Tomorrow, March 5. Order within 6 hrs 30 mins
About this item
- NOISE CANCELLING HEADPHONES
- COMFORTABLE HEADPHONES
- 2 LISTENING MODES
- HIGH-FIDELITY AUDIO/EQ CONTROL
- ALL DAY BATTERY LIFE
- WIRED HEADPHONES OPTION
- MULTIPOINT BLUETOOTH HEADPHONES
- BOSE APP
479.00 CA
FREE delivery Sunday, March 8 Or fastest delivery Tomorrow, March 5. Order within 6 hrs 30 mins
In Stock
Available Options:
8 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
Go beyond the beat and take control of the sound that puts you on top of the world with Bose QuietComfort Wireless Noise Cancelling Headphones. Experience powerful high-fidelity audio with legendary noise cancellation in these wireless Bluetooth headphones that allow you to block everything out but the beat and control what you hear. These Bose wireless headphones feature new custom modes that give you the power to adjust noise cancellation based in the moment and the option to turn on Wind Block to tune out breezy environments. Or simply toggle your Bose over ear headphones between Quiet and Aware Modes for a quick change when the world calls for it. These Bose wireless headphones come in Black, White Smoke, and a striking limited-edition Cypress Green headphones color option that are as bold as they are iconic. Adjustable EQ puts you in control of tuning your music and Spotify Tap starts your listening session at the push of a button on the side of the over the ear headphones. With up to 24 hours of battery life on a single charge, your Bluetooth headphones are ready for any adventure. Multi-point toggle lets you switch between multiple wireless connections on these around ear headphones without disconnecting and reconnecting each time. Plug in the optional audio cable with in-line microphone into these wireless headphones to make the headphones wired and use without a Bluetooth connection. The Bose app guides you through setup, lets you personalize settings, and keeps your headphones’ software up-to-date. Press play and take charge of your music with Bose QuietComfort Noise Cancelling Headphones.
Product Information
| Noise control | Active Noise Cancellation |
| Sensitivity | 118 dB |
| Headphones jack | 3.5 mm Jack |
| Model name | Bose QuietComfort Headphones, White Smoke |
| Connectivity technology | Wired, Wireless |
| Wireless communication technology | Bluetooth |
| Included components | Cable, Protective Case, User Manual |
| Age range (description) | Adult |
| Material | Plastic |
| Specific uses for product | Business, Fitness, Travel |
| Charging time | 2.5 Hours |
| Recommended uses for product | Versatile Use |
| Compatible devices | Bluetooth-enabled devices |
| Control type | Noise Control |
| Cable feature | Without Cable |
| Item weight | 238 Grams |
| Water resistance level | Not Water Resistant |
| Package type | FFP |
| Style | Contemporary |
| Control method | App |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Bose |
| Model | 884367-0200 |
| Part Number | 884367-0200 |
| OS | Windows |
| Hardware interface | USB |
| Special features | Noise Cancellation |
| Microphone format | In-Line |
| Battery Average Life | 24 Hours |
| Batteries included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Cable Feature | Without Cable |
| Material Type | Plastic |
| Maximum Operating Distance | 10 Meters |
| Does it contain liquid? | No |
| Includes rechargable battery | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Language | English |
| Item model number | 884367-0200 |
| Product Dimensions | 8 x 15.7 x 19.51 cm; 238 g |
| ASIN | B0CCZC9J1V |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Date First Available | Sept. 14 2023 |
| Best Sellers Rank | #584 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #111 in Stereo Headphones |
| Is discontinued by manufacturer | No |