/
Amazon's Choice






Bose QuietComfort Headphones - Wireless Bluetooth Headphones, Active Over Ear Noise Cancelling and Mic, USB-C Charging, Deep Bass, Up to 24 Hours of Playtime, Moonlight Grey
Visit the BOSE Store★★★★★
★★★★★
4.4|14,008 ratings
Save 31%329.00$479.00
In Stock
FREE delivery Tuesday, May 5 Or fastest delivery Tomorrow, May 2. Order within 31 mins
About this item
- NOISE CANCELLING HEADPHONES
- COMFORTABLE HEADPHONES
- 2 LISTENING MODES
- HIGH-FIDELITY AUDIO/EQ CONTROL
- ALL DAY BATTERY LIFE
- WIRED HEADPHONES OPTION
- MULTIPOINT BLUETOOTH HEADPHONES
- BOSE APP
329.00 CA
FREE delivery Tuesday, May 5 Or fastest delivery Tomorrow, May 2. Order within 31 mins
In Stock
Available Options:
8 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
Go beyond the beat and take control of the sound that puts you on top of the world with Bose QuietComfort Wireless Noise Cancelling Headphones. Experience powerful high-fidelity audio with legendary noise cancellation in these wireless Bluetooth headphones that allow you to block everything out but the beat and control what you hear. These Bose wireless headphones feature new custom modes that give you the power to adjust noise cancellation based in the moment and the option to turn on Wind Block to tune out breezy environments. Or simply toggle your Bose over ear headphones between Quiet and Aware Modes for a quick change when the world calls for it. Adjustable EQ puts you in control of tuning your music and Spotify Tap starts your listening session at the push of a button on the side of the over the ear headphones. With up to 24 hours of battery life on a single charge, your Bluetooth headphones are ready for any adventure. Multi-point toggle lets you switch between multiple wireless connections on these around ear headphones without disconnecting and reconnecting each time. Plug in the optional audio cable with in-line microphone into these wireless headphones to make the headphones wired and use without a Bluetooth connection. The Bose app guides you through setup, lets you personalize settings, and keeps your headphones’ software up-to-date. Press play and take charge of your music with Bose QuietComfort Noise Cancelling Headphones.
Product Information
| Brand | BOSE |
| Model Number | 884367-1700 |
| Model Name | Bose QuietComfort Headphones, Moonlight Grey - Limited Edition |
| Built-In Media | Bose QuietComfort Headphones, Cable, Protective Case, Safety Sheet, USB-C® (A to C) cable (12") |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 017817860499 |
| Manufacturer | Bose |
| Is Autographed | No |
| Best Sellers Rank | #178 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #38 in Stereo Headphones |
| ASIN | B0FGYDGJ3H |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Colour | Moonlight Grey |
| Style Name | Contemporary |
| Carrying Case Color | Black |
| Item Weight | 240 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Frequency Range | 20Hz - 20,000Hz |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Business, Fitness, Travel |
| Antenna Location | Calling |
| Compatible Devices | Telephones, Tablets, Laptops, Desktops, Smart Speaker, Car Audio Systems, Gaming Consoles, Television, Cellphones |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Carrying Case Material | Synthetic |
| Additional Features | Noise Cancellation |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 9 Meters |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Control Type | Button Control |
| Control Method | App |
| Controller Type | App, Button |
| Battery Charge Time | 2.5 Hours |
| Battery Average Life | 24 Hours |