/









BOSGAME Fanless Mini PC, Gemini Lake N4020 Processor, 4GB DDR4/64GB eMMC, Business & Home Portable Mini Computer, Wi-Fi, Ethernet Port, Media Center
Visit the BOSGAME Store★★★★★
★★★★★
3.1|17 ratings
Currently unavailable.
We don't know when or if this item will be back in stock.
About this item
- Extreme Power Efficiency
- Loaded with 4GB DDR4 & 64GB eMMC Storage
- Dual screen HD Display: Integrated UHD Graphics 600 supports 2x monitors 4K@60Hz using HDMI and VGA ports. It’s ideal for multitasking, home theater, office working, digital Security and surveillance, digital signage, media center,conference room etc
- Wireless Network Connection
- Ultra Slim Stylish Design
- Warranty & Important Note
CA
Currently unavailable.
We don't know when or if this item will be back in stock.
Secure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
BOSGAME Fanless Mini PC, Gemini Lake N4020 Processor, 4GB DDR4/64GB eMMC, Business & Home Portable Mini Computer, Wi-Fi, Ethernet Port, Media Center
Product Information
| Operating System | Windows |
| Specific Uses For Product | Education, Multimedia, Professional |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Additional Features | 1 x 1000mbps RJ45 LAN port, 3 x USB3.2 Gen1 Ports, Dual display via VGA (4K 30Hz) and HDMI 2.0 4K 60Hz, Fanless Mini PC Design |
| Hard Disk Description | 64 GB HDD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, VGA |
| Item Dimensions | 12.6 x 11.2 x 4.1 Centimetres |
| Video Output | HDMI, VGA |
| Video Output Interface | HDMI, VGA |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Style Name | Minimalist |
| Cooling Method | Air |
| Compatible Devices | Headphone, Printer, Projector, Smartphone, Speaker |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Processor Series | Celeron N4020 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Socket | FCBGA1090 |
| Processor Count | 2 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Brand | BOSGAME |
| Model Number | AG40 |
| Model Name | AG40 |
| Built-In Media | 1 x Bosgame Mini PC AG40, 1 x HDMI Cable, 1 x Power Adapter, 1 x User Guide, 1 x VESA Bracket and Screws (Mounting Bracket) |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | AG40 |
| Item Type Name | Minis |
| Best Sellers Rank | #58,496 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #331 in Mini Desktops |
| ASIN | B0DHCVLD23 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Display Type | External |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard Wired QWERTY Keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |