/









BOSGAME Mini PC B95, Intel 12th Alder Lake N95 Mini Computers, 16GB DDR4 512GB NVMe SSD Mini Desktops PC, Triple Display, 2.5G LAN, USB-C & Daul HDMI Ports,Dual Band Wi-Fi 5, 4*USB3.2 Gen 2
Visit the BOSGAME Store★★★★★
★★★★★
4.7|4 ratings
Currently unavailable.
We don't know when or if this item will be back in stock.
About this item
- 12th Gen Intel Mini PC
- Plug-and-play Mini Computers
- Full-Function USB-C Ports
- 4K Triple Display
- Rich Interface
CA
Currently unavailable.
We don't know when or if this item will be back in stock.
Secure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
BOSGAME Mini PC B95, Intel 12th Alder Lake N95 Mini Computers, 16GB DDR4 512GB NVMe SSD Mini Desktops PC, Triple Display, 2.5G LAN, USB-C & Daul HDMI Ports,Dual Band Wi-Fi 5, 4*USB3.2 Gen 2
Product Information
| Operating System | Support Win/Ubuntu/Linux |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Multimedia |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Additional Features | 16GB SO-DIMM DDR4 512GB m.2 NVME SSD, Dual HDMI Ports, Full-function USB-C port, Win 11 Pro OS |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | PCIE x 1, USB 3.2 Gen 2×2, USB Type C |
| Video Output | HDMI, USB-C |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Compatible Devices | Headphone, Printer, Projector, Smartphone, Speaker |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 512 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Processor Series | Celeron |
| Processor Speed | 3.4 |
| Processor Socket | FCBGA1264 |
| Processor Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Human-Interface Input | Buttons, Keyboard, Mouse, Touchscreen |
| Keyboard Description | Standard mini PC keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Brand | BOSGAME |
| Model Number | B95 |
| Model Name | BOSGAME Intel N95 Mini PC |
| Built-In Media | 1 x 1.5m HDMI cable, 1 x Power Adapter, 1 x User Manual, 1 x VESA Mount with Screws, 1x BOSGAME B95Mini PC |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2023 |
| CPU Model Number | N95 |
| Video Processor | Intel |
| Manufacturer | BOSGAME |
| Manufacturer Contact Information | BOSGAME |
| Warranty Description | 1 year manufacture |
| Best Sellers Rank | #102,251 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #622 in Mini Desktops |
| ASIN | B0DHTVZM6C |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Display Type | LED/LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, LAN, USB |
| Wireless Compability | 802.11b/n/ac |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |