/
Amazon's Choice









BOSGAME Mini PC E2, Ryzen 5 3550H Mini Computer(Max 3.9GHz) 16GB DDR4 512GB NVMe SSD, Triple Display, Dual HDMI, 3X USB 3.2 Gen 2, 1x RJ45 LAN
Visit the BOSGAME Store★★★★★
★★★★★
4.3|311 ratings
369.99
In Stock
FREE delivery Thursday, March 5 Or fastest delivery Tuesday, March 3. Order within 5 hrs 41 mins
About this item
- Mini PC Powered by Ryzen 5 3550H
- 16GB RAM & 512GB PCIe3.0 SSD
- Triple Screen Display
- Versatile Connectivity
- Reliable Support Service
369.99 CA
FREE delivery Thursday, March 5 Or fastest delivery Tuesday, March 3. Order within 5 hrs 41 mins
In Stock
Available Options:
3 variationsSecure transaction
Ships from and sold by Amazon.CA
BOSGAME Mini PC E2, Ryzen 5 3550H Mini Computer(Max 3.9GHz) 16GB DDR4 512GB NVMe SSD, Triple Display, Dual HDMI, 3X USB 3.2 Gen 2, 1x RJ45 LAN
Product Information
| Brand | BOSGAME |
| Manufacturer | Shenzhen Weikesen Electronic Technology Co., Ltd. |
| Place of Business | Shenzhen Weikesen Electronic Technology Co., Ltd. |
| Model | E2 |
| Model Name | E2 |
| Model year | 2024 |
| Part Number | E2 |
| RAM | 16 GB |
| Memory storage capacity | 16 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| RAM Memory Maximum Size | 32 GB |
| RAM memory technology | DDR4 |
| Memory Type | SODIMM |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| Hard Disk Interface | PCIe |
| Hard Disk Technology | SSD |
| OS | Windows |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 3550H |
| Number of Processors | 4 |
| Processor Socket Type | AM4 |
| Processor model number | 3550H |
| Hardware Platform | PC |
| Hardware interface | Ethernet, HDMI, USB Type C |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Memory Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics coprocessor | integrated |
| Scanner Resolution | 1920 x 1080 |
| Compatible Devices | Headphone, Monitor, Printer, Projector, Speaker |
| Special features | 512GB M.2 NVMe 2280 PCIe 3.0 SSD Easy for Expansion by Replacement, AMD 3000 Series Ryzen 5 3550H Better Performance than N100/N150/N100/N97/N95, Dual Channel DDR4 Design Support Expand Max to 32GB, Pre-installed OS, Plug and Play., Support RTC/ Auto Power On/ Wake On LAN/ Support TPM 2.0 |
| Mounting Hardware | 1 x BOSGAME E2 Mini PC, 1 x HDMI Cable, 1 x Power Adapter, 1 x User Guide, 1x VESA Mount & Screws (Mounting Bracket) |
| Number of Items | 1 |
| Display type | LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Resolution | 3840x2160 |
| Video Output | hdmi |
| Video output interface | HDMI, USB-C |
| Batteries included | No |
| Batteries Required | No |
| Wireless Standard | 802.11a/g/n/ac |
| Total USB Ports | 4 |
| Keyboard Description | Standard Keyboard (QWERTY) |
| Connector Type | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Human Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Does it contain liquid? | No |
| Item model number | E2 |
| Parcel Dimensions | 16.5 x 16.4 x 10.6 cm; 898 g |
| ASIN | B0DKJGC1S6 |
| Date First Available | Oct. 22 2024 |
| Best Sellers Rank | #4,159 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #24 in Mini Desktops |